Zakwaszenie żołądka

Jednym z bardzo dokuczliwych schorzeń układu pokarmowego są problemy z nieprawidłowym PH żołądka. Jego prawidłowe fizjologiczne PH wynosi 1,5-2,5. Jeśli jest niższe – mówimy o nadkwasocie, jeśli niższe – o niedokwasocie.  

Zakwaszenie żołądka

Nadkwasota powstaje w wyniku nadmiernej produkcji kwasu solnego w żołądku. Możemy o niej mówić, gdy produkcja kwasu solnego wynosi ponad 20 mmol na godzinę.  

Dieta przy nadkwasocie obejmuje spożywanie regularnych, małych a częstych posiłków. Powinny być one lekkostrawne, najlepiej w formie rozdrobnionej – dzięki temu nie zalegają zbyt długo w żołądku. Ważna jest również temperatura potraw. Należy spożywać posiłki lekko przestudzone, lecz nie zimne. W ten sposób ograniczamy wydzielanie kwasu solnego. Pamiętajmy, aby w naszej diecie nie zabrakło białka, które wiąże jego nadmiar. Tłuszcze są zalecane, jednak wybierajmy tłuszcz mleczny lub oleje roślinne – np. prawdziwe masło, oliwę z oliwek czy olej lniany. Błonnik, który na ogół jest zalecany w zdrowej i zbilansowanej diecie – w tym wypadku należy ograniczyć, gdyż może on podrażniać śluzówkę – zrezygnujmy więc z grubych kasz, pełnoziarnistego pieczywa oraz surowych warzyw i owoców. Z diety należy również wykluczyć cukry proste, w szczególności słodycze.  

Niedokwasota żołądka

Jest to schorzenie odwrotne do opisanego powyżej. Polega na zbyt małej produkcji kwas solnego. W konsekwencji układ pokarmowy jest upośledzony, nie jest w stanie strawić wszystkich składników pokarmowych i przyswoić substancji odżywczych. Może to prowadzić do dyspepsji, niedoborów żelaza i innych składników mineralnych, problemów skórnych, a nawet problemów neurologicznych. 

W terapii niedokwasoty stosuje się dietę na zakwaszenie żołądka. Powinno się spożywać potrawy lekkostrawne i rozdrobnione. Zaleca się znaczne ograniczenie spożycia mięsa.  Do jego strawienia potrzebne są większe ilości kwasu żołądkowego, dlatego niedokwaszony żołądek mógłby sobie z takimi pokarmami nie poradzić. Dozwolone jest mięso chude – drób, królik lub cielęcina. Bardzo ważnym zaleceniem jest unikanie picia przed i w trakcie posiłku, aby uniknąć rozrzedzenia kwasu solnego, którego i tak mamy deficyt. Płyny można spożywać najwcześniej pół godziny po zakończonym posiłku. W zależności od rodzaju i nasilenia powstałych w wyniku niedokwasoty niedoborów, zaleca się suplementację. Pamiętajmy, aby przed zastosowaniem preparatu skonsultować się z lekarzem i dietetykiem.