Wytyczanie celów podczas odchudzania

6Jeśli jesteśmy osobami otyłymi, to możemy mieć dużo problemów zdrowotnych. Jeśli chcesz schudnąć, to powinnaś sobie napisać dobry plan, który pozwoli Ci bezpiecznie zrzucić zbędne kilogramy.

Na pewno zastanawiałaś się nie raz jakie cele powinnaś sobie wyznaczać podczas odchudzania. Zanim cokolwiek postanowisz upewnij się, że będziesz w stanie w pełni swój cel zrealizować. 

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pozwolą Ci wyznaczać sobie cele, które bez problemu zrealizujesz:

1. Na pewno powinnaś patrzeć na wszystko realistycznie. Nie możesz wyznaczyć sobie celu, który będzie trudny w realizacji. Jeśli ważysz grubo ponad 100kg, to nie zakładaj, że w najbliższym czasie uda Ci się schudnąć 50 kg, bo to jest na pewno niemożliwe. Diety (jak na przykład dieta dukana czy dieta kapuściana) Ci w tym nie pomogą.  Taki sposób myślenia spowoduje, że tylko się niepotrzebnie zniechęcisz. Jeśli nie wiesz ile kilogramów powinnaś na początku brać pod uwagę, to policz sobie swoje BMI. Ono powie Ci ile kilogramów powinnaś schudnąć, żeby mieć prawidłową wagę. Wynik BMI pozwoli Ci wyznaczyć sobie taki cel, który będziesz mogła swobodnie zrealizować. Nie możesz narzucić sobie czegoś, co jest trudne do wykonania. Takie postępowanie na pewno nie pomoże Ci w odchudzaniu.

2. Wymyśl sobie odpowiedni cel. Musisz zadbać też o swoje nastawienie psychiczne do odchudzania. Bez względu na to, jak bardzo Ci będzie ciężko, musisz dążyć za wszelką cenę, do realizacji swoich marzeń. Najlepiej wyznaczać sobie małe cele, które łatwo zrealizować. W takim sposobie odchudzania masz małe szanse na poniesienie porażki.

3. Kontroluj to, co robisz. Zamiast zakładać, że w tym tygodniu zrobisz wszystko, żeby schudnąć określoną liczbę kilogramów, to postaraj się, żeby Twoja waga chociaż odrobinę spadła. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak to Cię bardzo ucieszy. Pamiętaj, że nie kontrolujesz w pełni swojej wagi, więc musisz dać sobie czas na uzyskanie jakichkolwiek efektów. 

4. Osiągaj swoje cele za pomocą małych kroczków. Nie możesz od początku zakładać, że uda Ci się bardzo dużo osiągnąć. Powinnaś zmieniać swoje nawyki żywieniowe powoli i stopniowo. Zacznij od jedzenia mniejszych porcji posiłków, albo od chodzenia do pracy zamiast jeżdżenia samochodem. 

5. Motywuj się do realizacji planu. Jeśli nie uda Ci się osiągnąć wszystkie, co sobie zamierzyłaś, to nie załamuj się. To czego nie udało Ci się zrobić teraz na pewno zrobisz w najbliższym czasie. Nie wszystko musi być w zasięgu Twojej ręki od razu. Jeśli będziesz się zachęcała do odchudzania, to na pewno uda Ci się osiągnąć sukces. Musisz się po prostu zmotywować i zrobić wszystko, żebyś każdego dnia miała siłę do walki ze zbędnymi kilogramami. 

6. Mierz siły na zamiary. Za każdym razem myśl pozytywnie o tym, co masz do osiągnięcia w przyszłym tygodniu. Zawsze podchodź do wszystkiego radośnie i pełna optymizmu. Wszystko co masz zrobić traktuj, jak wyzwanie a nie jak konieczność i niewygodny obowiązek. To właśnie dlatego powinnaś mieć swój plan odchudzania, żeby mieć wszystko pod kontrolą. Na początku ćwicz zaledwie minut dziennie i staraj się za mocno nie przemęczać. 

Pamiętaj, że powinnaś się odchudzać w taki sposób, żeby swobodnie bez nadmiernego wysiłku osiągnąć swoją wymarzoną wagę. Pamiętaj, żeby cały czas się motywować i konsekwentnie dążyć do zamierzonego celu.