Wprowadź orzechy do swojej diety

Orzechy w diecie

Warto wprowadzić orzechy do swojej diety nie tylko z powodu, że są smaczne, ale dlatego, gdyż są bardzo zdrowe dla organizmu człowieka. Orzechy zawierają duże ilości witamin E, B i B1, które pozytywnie wpływają na naszą cerę. Rodzaj orzechów jest bardzo dużo, więc każdy znajdzie coś dla siebie.3

Według naukowców częste spożywanie orzechów zmniejsza ryzyko choroby więcowej, pomaga zmniejszyć obecność złego cholesterolu we krwi. Stanowią również dobre źródło białka, w szczególności tłuszczu, który występuje w postaci korzystnych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wadą orzechów jest ich wysoka kaloryczność np. 100g orzechów laskowych to 640 kalorii. Jednak według dietetyków 30g orzechów dziennie korzystnie wpływa na serce człowieka, jednocześnie nie mając wpływu na przyrost masy ciała.

Rodzaje orzechów i ich właściwości:

orzech laskowy – owoc leszczyny, bardzo pożywny zawiera około 60% tłuszczu. Mogą je jeść cukrzycy, zaleca się je dzieciom oraz chorym na anemie. Orzechy laskowe nie są ciężkostrawne, a w 100g orzechów jest czterodniowa dawka witaminy E.

orzech włoski – z owoców wytwarza się orzechówkę bardzo skuteczna na dolegliwości żołądkowe, oraz służy do produkcji oleju. Posiada lekkie właściwości przeczyszczające. Mogą je spożywać osoby chore na cukrzyce. Białko orzecha włoskiego sprzyja rozwojowi tkanki mięśniowej.

orzechy ziemne – inaczej fistaszki lub orzechy arachidowe. Wykopywane są z ziemi, a produkuje się z nich olej i masło orzechowe. Bogate w witaminę E, witaminy grupy B, fosfor i niacynę. Tłuszcz orzechów zawiera dwa ważne kwasy tłuszczowe (linolenowy oraz arachidowy), które maja zdolności obniżania cholesterolu we krwi.

orzeszki nanercza (nerkowce) – pochodzą z Brazylii. W 40% składają się z tłuszczu, Są też bardzo pożywne i kaloryczne. Zawierają kwas foliowy tak potrzebny kobietą w ciąży. Ponadto są bardzo dobrym źródłem białka dla wegetarian. Ich słodki i lekko migdałowy miąższ uważany jest za najsubtelniejszy spośród wszystkich orzechów.

orzechy kokosowe – największe spośród wszystkich orzechów świata. Ich waga dochodzi do ok. 4kg. Skorupa kokosa jest gruba i twarda w środku kryje biały miąższ, który jest wypełniony białym słodkim mleczkiem. Z miąższu wytwarza się olej, masło i wiórki, które wykorzystuje się do produkcji makaronów kokosowych i słodyczy. W kuchni krajów indonezyjskich wykorzystuje się natomiast mleczko kokosowe, jest podstawowym składnikiem w przygotowywaniu różnych potraw.

pekany – inaczej orzeszki amerykańskie. Miąższ mają podobny do orzechów włoskich, lecz są słodsze i bardziej delikatne w smaku i jak wszystkie orzechy zawierają bardzo dużo tłuszczu. Zawierają najwięcej antyoksydantów, przyczyniają się do obniżania złego cholesterolu. Bogate są również w witaminę B1, sprzyjająca przemianie węglowodorów w organizmie.

pistacje – jasnozielone owoce drzewa pistacjowego. Są smaczne i bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe i proteiny. Zawierają witaminy z gruby B, witaminę E, magnez, potas regulujący prace serca, oraz błonnik i duże ilości białka.

Przedstawione powyżej rodzaje orzechów nie tylko wyjątkowo smakują, ale i bardzo korzystnie wpływają na nasz organizm. Zawierają potrzebne witaminy, kwasy i tłuszcze. Dlatego nie powinno ich zabraknąć w każdym jadłospisie czy diecie.

http://lightlife.pl