Dyskopatia lędźwiowa

Dyskopatia lędźwiowa to jedna z najczęściej występujących dyskopatii, a jednocześnie bardzo powszechna choroba kręgosłupa, która dopada osoby w różnym wieku. Przyczyn dyskopatii może być sporo, jednak najczęściej na problemy z plecami pracujemy sobie sami przez długie lata. Siedząca praca, brak ruchu, dźwiganie w sposób niewłaściwy ciężarów – to wszystko ma kolosalny wpływ na stan naszego kręgosłupa.

Dyskopatia lędźwiowa, gdy zaczyna się rozwijać, nie daje początkowo żadnych objawów. Później jednak pojawia się bardzo silny ból w dolnej partii pleców, którzy może promieniować na wszystkie kończyny. Może również pojawiać się mrowienie w kończynach, ich drętwienie, obniżenie sprawności, problemy z poruszaniem. Gdy chory trafia do lekarza, choroba najczęściej jest już dosyć rozwinięta. Leczenie dyskopatii lędźwiowej jest uzależnione od stopnia zaawansowania choroby. Najczęściej lekarz pierwszego kontaktu czy specjalista zaleca stosowanie steroidowych leków przeciwzapalnych w połączeniu z dobrze prowadzoną rehabilitacją. Ćwiczenia i zabiegi sprawiają, że dolegliwości bólowe ustępują, a chory zaczyna mieć o wiele lepszą sprawność. Jednak leczenie za pomocą leków i rehabilitacji jest możliwe jedynie wtedy, gdy odpowiednio wcześnie trafimy do specjalisty. Wiele osób niestety wybiera się do lekarza zbyt późno, stosując domowe sposoby na złagodzenie bólu pleców, różnego rodzaju reklamowane maści, a także powoli przyzwyczajając się do tego, że boli. A przecież wcale nie musi.

W cięższych przypadkach osoby cierpiące na dyskopatie lędźwiową kierowane są na zabiegi chirurgiczne, dopiero po nich następuje rehabilitacja. Leczenie operacyjne w wielu sytuacjach jest niezbędne do tego, aby chory mógł powrócić do sprawności i cieszyć się życiem bez bólu. Choć wiele osób obawia się zabiegów operacyjnych, nie należy z nimi zwlekać. Dolegliwości z pewnością same nie ustąpią, a z biegiem czasu będą się jedynie pogłębiały. A to spowoduje, że prędzej czy później unieruchomią chorego w łóżku.