Dieta przy helicobacter pylori

Żywienie odgrywa niezwykle ważną rolę podczas zakażenia bakterią helicobacter pylori. Nieleczone zakażenie może prowadzić bardzo poważnych powikłań, między innymi choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a nawet raka żołądka. 
Odpowiednia dieta wspomaga farmakologiczny proces leczenia i przyczynia się do szybszej regeneracji błony śluzowej żołądka.  

Jak mówi Light Life dietetyk Wrocław na bakterię helicobacter dieta powinna obejmować produkty zmniejszające kwaśność żołądka, a zwłaszcza obniżające poziom kwasu solnego. Główną zasadą jest regularne spożywanie posiłków – zarówno głodny jak i przepełniony żołądek wydziela nadmierną ilość kwasu solnego, co powoduje zaostrzenie objawów. Pokarmy należy przyjmować co 2-3 godziny, a ostatni posiłek spożywać nie później niż 3 godziny przed snem. Równie istotnym elementem jest wypijanie odpowiedniej ilości płynów (ok. 2l na dobę). Jako formę przygotowywania posiłków najlepiej wybierać gotowanie w wodzie lub na parze, duszenie lub pieczenie w folii.  

Co jeść podczas zakażenia? 

Zalecane są produkty wiążące kwas solny w żołądku, między innymi jajka, śmietana, masło, zsiadłe mleko. Należy także zadbać o odpowiednią podaż żelaza, gdyż jego wchłanianie jest utrudnione podczas choroby. Produkty zawierające duże ilości żelaza to między innymi: czerwone mięso, kasza gryczana, orzechy nerkowca, burak. Ponadto w jadłospisie nie powinno zabraknąć warzyw zawierających sulforafan. Ma on zdolność do niszczenia bakterii helicobacter pylori. Należą do nich: brokuły, kalafior, brukselka, kalarepa, jarmuż. Również niektóre przyprawy mają działanie wspomagające walkę z bakterią. Są to: czosnek, imbir, tymianek, kurkuma, cynamon. 

Czego unikać przy zakażeniu helicobacter pylori? 

Konieczne jest wykluczenie z diety produktów działających drażniąco na żołądek i pobudzających wydzielanie kwasu solnego. Należy zrezygnować z alkoholu, mocnej kawy i herbaty, napojów gazowanych, potraw smażonych i ostrych przypraw. Potrawy wzdymające i bogate w błonnik również mogą nasilać nieprzyjemne objawy, dlatego bardziej polecane jest pieczywo pszenne, biały ryż i jasne makarony. Należy także unikać produktów bogatych w cukry proste, jak np. słodycze, ciasta, kremy, słodkie pieczywo, czekolada, żelki. Nadmiar cukru sprzyja rozwojowi drobnoustrojów i może wydłużyć czas leczenia.