Dieta kapuściana – fakty i mity

Dieta kapuściana

Chyba wszyscy wiemy jak smakuje kapusta, a przynajmniej większość z nas wie. Dieta kapuściana oparta jest właśnie na tym warzywie, a dokładniej mówiąc na zupie kapuścianej. Cudowna dieta, która pomoże w krótkim czasie zgubić nawet do 6kg w tydzień, brzmi ciekawie? Poznajmy fakty i mity tej cudownej diety. Podczas tworzenia artykułu posiłkowałem się wiadomościami z internetu oraz ponadto odwiedziłam gabinet dietetyczny, gdzie zadałem kilka pytań.

Jak każda dieta tak i kapuściana posiada swoich zwolenników i przeciwników. Podobno to dzięki niej były już prezydent Aleksander Kwaśniewski stracił kilka kilogramów. Wszystko możliwe, ponieważ dieta ta jest niskokaloryczna. Kapusta posiada w sobie witaminy z grupy B,witamine C, beta-karoten i poprawia pracę jelit. Minusem spożywania kapusty są wzdęcia, ponieważ kapusta posiada wiele substancji anty-odżywczych.

Jadłospis nie jest zbyt skomplikowany, głównych składnikiem jest kapusta, a daniem zupa kapuściana. Dieta nie jest rygorystyczna, więc możemy nie żałować sobie kolejnych dolewek 😉 Niestety jej minusem jest monotonność, bo ile można jeść non stop kapustę.

Jeśli chodzi o efekt yo-yo to jest duża szansa, że powróci do nas po skończonej diecie, gdy wrócimy do starych nawyków żywieniowych. Dlatego zalecane jest po skończeniu diety kapuścianej przejście na dietę niskokaloryczna co ochronić organizm przed efektem yo-yo.

6 kg w tydzień jest możliwe stracić dzięki tej diecie lecz nie będzie to tkanka tłuszczowa lecz wydalana woda z organizmu. Dietę można stosować tylko 7 dni, gdyż osłabia nasz organizm. Podczas diety może dojść do niedoborów witamin, krótkotrwałej anemii. Dochodzi tez do wahań glukozy we krwi i zaburzeń w pracy mięśnia sercowego.

Przepis na zupę kapuścianą :

  • główka kapusty białej lub włoskiej
  • 2 cebule
  • papryka zielona i czerwona po 1 sztuce
  • seler naciowy
  • 6 sztuk pomidorów
  • przyprawy: pieprz, bazylia, koper, pietruszka, czosnek, curry, papryka w proszku (wedle smaku)

Wszystkie warzywa należy dokładnie pokroić włożyć do garnka, zalewając wodą. Trzeba pamiętać żeby wody nie było zbyt dużo. Garnek przykrywamy pokrywką i gotujemy aż do zagotowania się wody, następnie zmniejszamy ogień i tak pichcimy przez godzinkę. I tak mamy pyszną i zdrową zupę kapuścianą ps. pamiętajmy aby nie dodawać soli do zupy.

Prześledź wszystkie za i przeciw diety kapuścianej, najlepiej kontaktując się z dobrym dietetykiem. Nie jest powiedziane, że pomoże ona Tobie tak jak twojej koleżance. Każdy organizm jest inny i inaczej znosi przyswajanie różnych produktów. Pamiętaj o tym, zdrowie jest najważniejsze i zbyt cenne.