Dieta a płodność

Często słyszymy hasło, że jesteśmy tym co jemy. I wiele w tym prawdy, bo osoby dbające o swój jadłospis są zdrowsze. Ale to nie wszystko, ponieważ nasza dieta ma również niebagatelny wpływ na płodność. Potwierdzają to naukowcy, oraz ginekolodzy specjaliści (w tym doktor Włodarczak ginekolog Warszawa). Badania medyczne dowodzą, że zapewnienie odpowiednich składników w naszym menu sprawi, że prawdopodobieństwo zostania rodzicami znacznie się zwiększy.

Przede wszystkim mądry sposób odżywiania zapobiegnie nadwadze i otyłości. Ta druga zmniejsza płodność i to zarówno u pań, jak i u panów. Dlatego warto uważać co i ile jemy. Co jeść, a czego unikać, by nie mieć problemu z płodnością?

Witamina E

Nazywana jest witaminą płodności. Ma znaczący wpływ na dobrą kondycję plemników. W przypadku kobiet jej niedobór może powodować zaburzenia ciąży, poronienia i obumieranie płodu. Dlatego warto dbać o jej właściwy poziom w organizmie spożywając oleje roślinne, orzechy, rośliny liściaste, żółtka jaj oraz natkę pietruszki.

Tłusty nabiał

Zawarte w tłustym nabiale białko znacząco wpływa na poziom estrogenu i progesteronu u kobiet i testosteronu u mężczyzn. Te hormony są w znacznej mierze odpowiedzialne za płodność. Niedobór białka może powodować niepłodność owulacyjną u pań i obniżenie potencji u panów. Zadbajmy więc, żeby w naszej lodówce były jogurty, maślanka, twaróg, żółty ser, tłuste mleko.

Nienasycone kwasy tłuszczowe

Określamy je skrótem NNKT. Są w rybach morskich, olejach roślinnych i awokado. NNKT, rozpadając się, doprowadzają do powstania eikozanoidów, które pełnią rolę miejscowych hormonów. Hormony te biorą udział w regulacji ciśnienia tętniczego, funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, nerek oraz narządów rozrodczych.

Cynk

Ten pierwiastek odgrywa ważną rolę w budowaniu wysokiego libido u obu płci. Jest również odpowiedzialny za przeżywanie orgazmów. Jego niedobór u kobiet grozi rozchwianiem cyklu oraz do ogólnego zmęczenia, a czasem nawet stanów depresyjnych. Natomiast obniżenie jego zawartości w męskim organizmie wiąże się ze zmniejszeniem testosteronu oraz objętości nasienia. Warto więc dostarczać cynk jedząc nasiona roślin strączkowych, pestki dyni, jaja, mięso, mleko i produkty mleczne, produkty zbożowe z pełnego przemiału, np. pieczywo razowe lub graham, kasze.

Żelazo

Dlaczego żelazo jest ważne dla płodności? U panów odpowiada za popęd płciowy i prawidłowe funkcjonowanie narządów rodnych. U przyszłych mam żelazo jest odpowiedzialne za rozwój komórki jajowej i zarodka. Nie wykluczajmy zatem z naszej diety wątróbki, serc drobiowych, czerwonego mięsa, ryb, buraków, korzenia pietruszki, suszonych moreli i orzechów, roślin strączkowych.

Kwas foliowy

Jest niesamowicie ważny dla kobiet w ciąży, ponieważ odpowiada z prawidłowy przebieg ciąży, rozwój układu nerwowego dziecka i jego układu krwionośnego. Natomiast przyszły tata powinien zadbać o właściwy poziom kwasu foliowego, gdyż jego niedobór obniża ruchliwość plemników i zmniejsza objętość nasienia. Znajdziemy go warzywach liściastych, brokułach, cytrusach, drożdżach, wątróbce, nasionach strączkowych i produktach zbożowych z pełnego przemiału.

Jeśli zadbamy o te składniki w naszej diecie jesteśmy na dobrej drodze, żeby zostać rodzicami. Pamiętajmy jednak, że nawet zapewnienie tych dobrych rzeczy może zniweczyć efekt, jeśli będziemy spożywać rzeczy obniżające płodność. Unikajmy więc tłuszczy trans, słodyczy, białego pieczywa, alkoholu i postarajmy się zmniejszyć spożywanie kofeiny (jest nie tylko w kawie).